Sposoby na skrzypiący parkiet

Sposoby na skrzypiący parkiet

Piękna, drewniana podłoga, to marzenie wielu osób. Wygląda zjawiskowo, ale co, gdy po latach zaczyna skrzypieć? Uciążliwy hałas wydobywany niemal z każdym krokiem staje się coraz bardziej nie do zniesienia? Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie z tym poradzić?

Skrzypiący parkiet to problem coraz większej ilości osób. Dlaczego tak się dzieje?

Drewno jest materiałem higroskopijnym, czyli takim, który reaguje na wilgoć. Z uwagi na pogodę lub różne warunki panujące w mieszkaniu, drewniane deski pęcznieją lub obkurczają się. Ich zmienny kształt, powoduje, że z biegiem czasu już nie pasują do siebie tak idealnie, jak w momencie, gdy pierwszy raz pokryły podłogę. Podczas chodzenia (czyli naciskania na nie), ocierają o siebie, co powoduje efekt dźwiękowy skrzypienia.

Jak sobie z tym poradzić?

Pierwszy sposób jest szybkim rozwiązaniem. Polega on na wyciszeniu podłogi, co za tym idzie — zmniejszeniu, lub całkowitym wykluczeniu odgłosów. Na skrzypiący parkiet układa się wykładzinę lub gruby dywan, który świetnie zamaskuje nieprzyjemne dźwięki. To dobra okazja, aby dodać do pomieszczenia trochę kolorów i zmienić jego oblicze.

Drugie rozwiązanie jest już bardziej pracochłonne. Polega na odnalezieniu "ubytków" w podłodze oraz wypełnienie ich na przykład olejem silikonowym. Wstrzykuje się go w odnalezione luki. Szczeliny można wypełnić także materiałem takim jak talk, grafit czy akryl. Należy wsypać go w brakujące miejsca, następnie przyłożyć szmatką i solidnie docisnąć. Czynność jest pracochłonna i trzeba ją powtórzyć kilkakrotnie. Niestety efekt nie będzie krótkotrwały.

Co zrobić w przypadkach beznadziejnych?

Jeżeli podłoga jest strasznie uciążliwa i skrzypi niemal przy każdym ruchu, warto rozważyć jej zdemontowanie. Najwyraźniej trzeba sprawdzić, czy powierzchnia pod parkietem nie uległa zdeformowaniu. Najlepszym wyjściem jest wyrównanie jej, a następnie wyciszenie. Używa się do tego sklejki lub materiału utworzonego z kleju oraz drewnianych wiórów. Można także położyć warstwę styropianową lub wykonaną z wełny mineralnej, która także doskonale poradzi sobie z wyciszeniem podłogi, a drewnu powoli na swobodne pracowanie podczas zmiennych warunków klimatycznych.

Wybór właściwej opcji

Możliwości jest wiele. Najważniejszą kwestią jest budżet, jaki można przeznaczyć do uporania się z nieprzyjemnymi dźwiękami. Gdy już kwota, którą można przekazać na zlikwidowanie skrzypienia, zostanie ustalona, należy dokładnie przeanalizować, który sposób wybrać. Na pewno można się z tym uporać nawet bez angażowania fachowców. Do dzieła!