Jakimi produktami konserwować drewno?

Jakimi produktami konserwować drewno?

Wykorzystywanie drewna w budownictwie i wykończeniu wnętrz to klasyka ciesząca się niesłabnącą popularnością. O materiał ten warto dbać, aby jak najdłużej cieszyć się jego pięknem. Sposobów na konserwację jest kilka. Należy pamiętać, żeby robić to regularnie. Chemia do drewna, którą możemy zastosować, zależy od oczekiwanego przez nas efektu.

Oleje do drewna

Oleje mają właściwości impregnujące, chronią drewno przed zabrudzeniem i warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza wilgocią. Produkt wnika w drewno i nie zostawia na nim żadnej powłoki. Dzięki temu przy nakładaniu następnej warstwy, można to zrobić bez usuwania tej poprzedniej. Oleje można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Umieszcza się je za pomocą pędzla na czystej, suchej i wyrównanej powierzchni. Preparat ten doskonale podkreśla naturalne piękno drewna.

Lakiery

W przypadku lakierów można zdecydować się na taki niebarwiący (podkreśli kolor drewna) lub preparat kryjący, który da drewnu określoną barwę. Ochrona nadana w taki sposób może trwać nawet kilka lat. Lakier tworzy na powierzchni powłokę, więc przy nakładaniu nowej warstwy należy zerwać tę poprzednią, aby produkt mógł wniknąć w drewno. Trwała i elastyczna powłoka odporna jest na blaknięcie, wilgoć i warunki atmosferyczne. Lakiery szczególnie polecane są do ochrony drewna zewnątrz budynku, nawet do konserwacji elewacji drewnianych domów.

Bejce

Bejca polecana jest, jeśli zależy nam nie tylko na ochronie drewna, ale też na nadaniu mu koloru. Preparat może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz. Powłoka odporna jest nie tylko na warunki atmosferyczne, ale też na wgniecenia i uderzenia. Bejca musi być nakładana na powierzchnię suchą, czystą i przeszlifowaną. Jeśli impregnujemy nią drewno znajdujące się na zewnątrz, najpierw musimy je zagruntować poprzez nałożenie bezbarwnego preparatu drewnochronnego.

Sposobów na konserwację drewna jest sporo. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Warto również zakupić preparat do czyszczenia zabrudzeń przeznaczony do drewna. Dzięki odpowiedniej konserwacji i impregnacji będziemy mogli cieszyć się drewnianymi elementami wyposażenia przez długie lata.