Panele, czy podłogi drewniane - co wybrać?

Panele, czy podłogi drewniane - co wybrać?

Wybierając podłogę do nowego mieszkania lub decydując się na kapitalny remont, prędzej czy później będziemy musieli sobie postawić pytanie: panele, czy drewno? Odpowiadając na nie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj powierzchni, stylistykę wnętrza, kwestie praktyczne, osobiste upodobania oraz budżet.

Jakość a cena

Zarówno panele, jak i podłogi drewniane mają swoje plusy i minusy. Panele można położyć na mniej regularne powierzchnie, nie wymagają użycia kleju, nie potrzebują dodatkowego wykończenia, a także nie tracą koloru wraz z użytkowaniem. Z kolei drewno cechuje większa wytrzymałość, wolniej się ściera, jest odporniejsze na uszkodzenia oraz trwalsze. Dodatkowo można je z czasem poddać procesom renowacyjnym, cyklinowaniu, bez konieczności wymiany podłogi na nową. Jeśli chodzi o wady, panele źle reagują na wilgoć, łatwo się elektryzują, przez co szybko zapełniają się kłębami kurzu (kotami). I – nawet jeśli potrafią naśladować drewno – nic nie odda piękna podłogi z litego drewna czy drewnianego parkietu. Główną wadą podłóg z drewna jest ich koszt – często wyższy niż koszt paneli, ale jeśli zależy nam na ponadczasowej elegancji lub podłodze, która nada charakteru najbardziej nawet minimalistycznemu wnętrzu, nie powinniśmy się przerażać ceną. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na długie lata. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, porównajmy ceny u różnych dostawców – mogą się one znacznie różnić. Dobrym rozwiązaniem jest również hurtownia podłóg drewnianych, która może zaoferować ceny niższe niż w sprzedaży detalicznej.

Nowoczesność czy elegancja?

To, jaką podłogę wybierzemy, zależy w dużej mierze od osobistych preferencji oraz naszej wizji wnętrza. Mimo iż panele wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w blokach, coraz więcej osób decyduje się na drewno. Podłoga bowiem wpływa na charakter całego wystroju. Drewniana podłoga lub parkiet pasuje do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych oraz do stylu vintage, w których przeważają chłodne kolory, elementy drewniane oraz metalowe. Drewniany parkiet świetnie łączy się z białymi ścianami oraz z zimnymi kolorami wprowadzając w jasnym pomieszczeniu równowagę, oraz nadając rustykalnego charakteru. We wnętrzach klasycznych, eleganckich, podłoga drewniana nadaje pomieszczeniu naturalności i ciepła.