Jak pielęgnować mozaiki drewniane?

Jak pielęgnować mozaiki drewniane?

Wnętrze wykończone drewnianą mozaiką na podłodze wygląda niezwykle efektownie. Drewno jest o tyle szlachetnym materiałem, że doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, jak i klasycznie urządzonych pomieszczeniach. Raz położony parkiet wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, by materiał zachował swoje właściwości na dłużej. Podstawowym zagrożeniem dla jego wyglądu są drobinki piasku, które mogą rysować powierzchnię mozaiki, a także wilgoć przedostająca się do szczelin między materiałem. W jaki sposób zadbać o podłogę, by nawet po latach wyglądała ona dobrze?

Pielęgnacja w czasie czyszczenia

Drewniana mozaika położona w salonie powinna zostać wstępnie polakierowana przez ekipę montażową. Zabezpieczenie drewna odpowiednim roztworem stanowi jego podstawową warstwę ochronną, o którą następnie będzie musiał zadbać właściciel. Świeżo lakierowanego parkietu nie powinno się czyścić, szczególnie na mokro. Ze sprzątaniem tego typu powierzchni warto poczekać nawet do 8 dni - co ciekawe, zaleca się, by również eksploatacja nie rozpoczęła się już od pierwszego dnia po lakierowaniu. Po upływie tego czasu warto czyścić drewnianą mozaikę specjalnymi środkami do powierzchni lakierowanych, które pozwolą na dłużej zachować powłokę ochronną na posadzce. Co z samym myciem?

Mycie parkietu pod kontrolą

Wstępnie zakonserwowana podłoga musi być w odpowiedni sposób czyszczona. Drewniana mozaika cechuje się dużą ilością szczelin między poszczególnymi deseczkami. Choć wydają się one niewidoczne to stanowią doskonałe miejsce do zbierania się kurzu i wilgoci. Szczególnie ta druga potrafi mieć destrukcyjny wpływ na wygląd parkietu. Mozaiki drewniane warto czyścić specjalnymi mopami, które nie pozostawiają na powierzchni podłogi dużo wody. Warto zrezygnować z mopów sznurkowych, ponieważ te nie dają się idealnie odsączyć i pozostawiają wilgoć na posadzce. Do wody należy dodawać specjalne preparaty do czyszczenia drewnianych podłóg, a raz na jakiś czas warto wetrzeć w podłogę specjalne środki do lakierowanego drewna. Drobinki piasku z łatwością usunie odkurzacz ze specjalną, miękką końcówką.