Mity na temat podłóg drewnianych

Mity na temat podłóg drewnianych

Wraz z rozwojem rynku drzewno-papierniczego pojawiło się wiele produktów, które z sukcesem zastąpiły jeden z najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Drewno, bo o nim mowa, niezmiennie stanowi cenny, chociaż czasami zapomniany i niedoceniony materiał, między innymi w branży budowlanej i wnętrzarskiej. Jeśli jesteś na etapie wyboru rodzaju podłóg lub ich wymiany, i masz wątpliwości, ten artykuł pomoże Ci je rozwiać.

Mit pierwszy- deski są drogie

Porównując cenę paneli słabej lub średniej jakości oraz deski podłogowe, te drugie na pierwszy rzut oka zdecydowanie bardziej “odchudzą” Twój portfel. Warto jednak dwukrotnie przekalkulować sobie te wydatki. Tanie panele będziesz zmuszony wymieniać co kilka lat, podczas gdy deski lite, odpowiednio pielęgnowane, są inwestycją na lata, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze Tobie i Twojej rodzinie. Jest to istotny argument również w sytuacji, gdy porównasz panele o wysokiej klasie ścieralności, właściwościach wizualnych i użytkowych. Po 10-15 latach użytkowania nawet najdroższe i najlepsze panele nie odzyskają swojej świetności, podczas gdy deski podłogowe można cyklinować kilkakrotnie, uzyskując zadowalający efekt końcowy za każdym razem.

Mit drugi- deski są bardziej podatne na niszczenie

Nic bardziej mylnego, istotna jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Trwałość drewna w suchych warunkach panujących zazwyczaj w mieszkaniu wynosi nawet do kilkuset lat (znaczący jest tu również jego gatunek). Zabezpieczenie drewna olejami czy lakierami zapewni Ci spokój na lata.

Mit trzeci- pomieszczenia wilgotne wykluczają możliwość zastosowania desek podłogowych

Na pewno spotkaliście się z drewnianymi łaźniami parowymi. Rodzaj pomieszczenia nie ogranicza nas pod względem wyboru materiału, a jedynie jego gatunku i odpowiednio dobranych powłok przed rozwojem grzybów i pleśni. Należy dobrać drewno o niskim współczynniku rozszerzalności termicznej i zapewnić jego profesjonalny montaż.

Mit czwarty- deski są trudniejsze w pielęgnacji

Istnieje kilka podstawowych zasad w zakresie pielęgnacji podłóg drewnianych. Nie są one trudniejsze, jednak wymagają świadomości. Pierwszą kwestią jest wybór środków czystości, nie są one takie same jak w przypadku materiałów ceramicznych. Pielęgnacja drewna musi bazować na środkach naturalnych - woskach i olejach, by zachować warstwę ochronną drewna. Co więcej należy pamiętać o odpowiednim doborze mopa. Należy unikać tych z długim włosiem, ponieważ pozostawiają na podłodze zbyt dużą ilość wody (najbardziej wrażliwe na wodę i pęcznienie są łączenia między deskami). Dostosowanie się do tych dwóch prostych wskazówek sprawi, że mycie drewnianych podłóg nie będzie dla Ciebie problemem. Podsumowując, natura obdarowała nas wspaniałym i wszechstronnym materiałem, jakim jest drewno. Nie ma konieczności jednak poddawać go silnej obróbce, aby uzyskać bardzo dobre właściwości mechaniczne i wizualno-użytkowe. Odpowiednia wiedza na temat doboru i pielęgnacji pozwoli Ci cieszyć się pięknymi i unikatowymi podłogami przez długi czas.