Jak dbać o parkiet?

Jak dbać o parkiet?

Piękna podłoga to naprawdę bardzo ważny element wystroju mieszkania czy domu. Najlepiej prezentują się oczywiście podłogi drewniane, które są synonimem luksusu i najlepszej klasy. Aby podłogi drewniane przez wiele lat wyglądały nienagannie, trzeba o nie odpowiednio dbać. Wbrew pozorom nie jest to aż tak bardzo trudne i kosztowne, jak sporo osób sądzi. Poniżej kompendium wiedzy na temat tego, jak utrzymywać swoje podłogi drewniane w doskonałej formie.

Jak dbać o podłogi drewniane?

Nowo położoną podłogę drewnianą trzeba zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Dzięki temu nie będzie ona ulegała uszkodzeniom, będzie odporna na szkodliwe działanie wody i promieni słonecznych, a brud i zanieczyszczenia nie będą głęboko wnikały w jej strukturę. A zatem na początku podłoga wymaga odrobinę pracy, jednak wszystko to opłaci się w trakcie jej użytkowania. O jakich zabiegach na podłogę warto zatem pamiętać, oraz jak przygotować do nich same deski? Na początek muszą być one dobrze wycyklinowane, czyli oczyszczone z innych materiałów, które wcześniej je pokrywały, innymi słowy doprowadzone do stanu pierwotnego. Na tak przygotowane deski nakłada się następnie różnego rodzaju preparaty, mające na celu na przykład zaimpregnowanie desek (wykonuje się olejowanie lub woskowanie), nadanie im odpowiedniego koloru (bejcowanie) oraz pożądanego połysku (lakierowanie). Dzięki tym pracom wykonanym na deskach podłogowych, podłogi drewniane przez wiele lat będą wyglądały doskonale. Warto pamiętać jednak o tym, że impregnowanie za pomocą olejów czy wosków, trzeba regularnie powtarzać. To zatem prace, które na stałe muszą być wpisane w kalendarz prac domowych.

Jak dbać o drewniany parkiet?

Właściciele domów i mieszkań z rynku wtórnego bardzo często zostają w nich piękne, lecz stosunkowo mocno zniszczone podłogi drewniane układane w formie parkietu. Nigdy nie warto rezygnować z zachowania takich podłóg, bo wymagają one jedynie trochę więcej, między innymi właśnie wspominanego wcześniej cyklinowania. Zajmują się tym firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz przeszkolonym personelem. Takie odnowienie parkietu rzeczywiście trochę kosztuje, dzięki temu będzie miało się w domu podłogę drewnianą naprawdę niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju, taką, jak robiło się dawniej.