Korniki w podłodze - co robić?

Korniki w podłodze - co robić?

Decydując się na drewniane deski podłogowe czy meble z drewna naturalnego, trzeba liczyć się z tym, że z czasem pojawić się mogą w nich korniki. Jak rozpoznać obecność tych owadów? Wcale nie jest trudno, gdyż korniki po prostu słychać. W czasie żerowania wydają one charakterystyczny dźwięk chrupania. Jeśli zniszczenia są duże, widać także niewielkich rozmiarów dziurki.

Jak walczyć z kornikami?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że pod pojęciem kornik kryje się tak naprawdę kilka owadów. Najpopularniejsze z nich to tykorek pstry, kołatek wrężyk czy zmorsznik czerwony. Wszystkie je popularnie nazywa się właśnie kornikami. Co robić, gdy w podłodze żerują korniki? Osoby, które nie chcą chcą wzywać od razu specjalistów mogą wykorzystać domowe sposoby, stosowane jeszcze przez babcie. Dość dobrze sprawdza się np. cebula. Przez okres 2 tygodni należy przekrojoną cebulą nacierać powierzchnię, w której żerują owady. Potem należy zrobić sobie kilka dni przerwy, a potem znowu wrócić do nacierania drewna. Dobrym rozwiązaniem może być też terpentyna wstrzykiwana w zainfekowane drewno. Terpentynę można również wymieszać z naftą (po 8 łyżek każdego specyfiku). Taki jednolity roztwór również wstrzykuje się w mebel czy podłogę, w których obecne są korniki. Warto wykorzystać również puszki z terpentyną. To dobre rozwiązanie przede wszystkim wówczas, gdy owady upodobały sobie mebel z nogami np, stół. To metoda skuteczna, ale jednocześnie dość czasochłonna. 4 puszki czy inne pojemniki należy wypełnić terpentyną i wstawić w nie nóżki danego mebla. Po kilku tygodniach terpentyna wsiąknie w cały mebel i skutecznie zabije korniki.

Jak pokonać korniki raz na zawsze?

Nie wszyscy jednak mają tyle czasu i przekonania do domowych metod walki z owadami. Na szczęście w sklepach znaleźć można gotowe preparaty na korniki. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistycznej firmy, która na co dzień zajmuje się zwalczaniem różnego rodzaju owadów i nie tylko. Tutaj na uwagę zasługują przede wszystkim metoda gazowania, metoda niszczenia korników gorącym powietrzem czy wykorzystanie promieniowania gamma.