Skrzypiąca podłoga z naturalnego drewna ma oczywiście swój urok, ale tylko przez jakiś czas. Poruszające się i wydające przez cały czas odgłos deski podłogowe z czasem zaczynają być bardzo irygujące. Jak można zatem sobie poradzić z tym problemem?
Dlaczego podłoga skrzypi?
Na ogół skrzypienie to problem w przypadku podłóg starych i nieco już zniszczonych. W domach czy mieszkaniach, które liczą wiele lat można bowiem bez problemu znaleźć obluzowane klepki czy rozeschnięte deski parkietowe. To nic niezwykłego w przypadku naturalnego drewna, które pracuje w czasie eksploatacji. Wraz z upływem czasu jego struktura pęcznieje i kurczy się cyklicznie. Jednak niekiedy powodem skrzypienia jest nieprofesjonalne wykonanie podłogi.
Wadliwe ułożenie podłogi powodem skrzypienia
Często powodem trzeszczenia jest po prostu niewłaściwy montaż podłogi np. ułożenie desek podłogowych na nierównym podkładzie. Czasem jest on również niezbyt stabilny, co także prowadzi do skrzypienia. Nie można w tym przypadku również oszczędzać na produktach montażowych. Niekiedy podłoga hałasuje z uwagi na zbyt małą liczbę legarów. Poza tym przyczyną trzeszczenia bywa zbyt ciasne lub za luźne ułożenie elementów okładziny. Innym problemem jest brak odpowiedniej dylatacji przy ścianach. Warto również wiedzieć, że drewno przed montażem powinno się co najmniej przez 48 godzin aklimatyzować w pomieszczeniu, w którym zostanie zamontowane.
Jak szybko poradzić sobie ze skrzypiącą podłogą?
W momencie, gdy skrzypienie podłogi jest bardzo uciążliwe, jest ona stara i zniszczona, najprostszym rozwiązaniem jest ułożenie na niej tzw. warstwy wyciszeniowej. Można zrobić to poprzez grube dywany czy popularne od kilku lat wykładziny dywanowe. Dobrze podłogi wyciszają również posadzki korkowe, które można zakupić w formie płyt do samodzielnego docięcia o powierzchni matowej lub lakierowanej. Korek to materiał miękki i elastyczny, który doskonale tłumi odgłosy parkietu, a jednocześnie dość dobrze się prezentuje. To także materiał naturalny.