Parkiet drewniany do salonu

Parkiet drewniany do salonu

Parkiety drewniane z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych nieco bardziej klasycznych. Doskonale prezentują się w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach.

Podłoga ma znaczenie

Kluczowe znaczenie ma oczywiście podłoga znajdująca się w salonie. To ona w dużej mierze decyduje nie tylko o jego stylu, ale i funkcjonalności. Dlatego jej wybór warto dobrze przemyśleć. Trzeba przy tym kierować się takimi kryteriami, jak trwałość, odporność na uszkodzenia czy łatwość utrzymania w czystości. Parkiety drewniane są podłogami, które nie służą przez rok czy dwa, ale przez wiele lat. Czy warto w nie inwestować?

Co trzeba wiedzieć o drewnianych parkietach?

Podłogi drewniane wybierane są z wielu względów. Liczą się nie tylko względy estetyczne, ale i trwałość czy komfort użytkowania. Drewno to materiał pokrywany wieloma specjalnymi powłokami lakierniczymi, które sprawiają, że podłogi z niego wykonane można bez renowacji użytkować przez długi czas. Oczywiście znaczenie ma również to z jakiego gatunku drewna została wykonana dana podłoga. Najczęściej parkiety wykonuje się z dębu i jesionu. To rodzime, dobrze znane gatunki drzew. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się również gatunki drewna egzotycznego, takie jak jatoba, merbau czy mutenye. Są one jeszcze twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia niż gatunki rodzime. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zastanowić, jak często dane pomieszczenie i w jaki sposób będzie użytkowane.

Parkiet drewniany - tak czy nie?

Parkiety wykonane z drewna to najbardziej tradycyjna forma podłóg drewnianych. Tworzy się je zarówno z drzew liściastych, jak i iglastych. Parkiety wyróżniają się doskonałymi właściwościami akustycznymi i termoizolacyjnymi. Popularne wzory to jodełka, cegiełka czy szachownica. Parkiety wykonane z drewna są niezwykle trwałe, a z uwagi na znaczną grubość można je wielokrotnie odnawiać i poddawać renowacji.