Do czego służą listwy przypodłogowe?

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe są potrzebne w każdym domu. Nie tylko wykańczają estetycznie mieszkanie, ale również posiadają szereg ważnych cech praktycznych. Jakie są jeszcze funkcje listew przypodłogowych i dlaczego są takie ważne? Zapraszamy do lektury.

FUNKCJA 1 - KRYCIE I OCHRONA KABLI

Posiadanie listew przypodłogowych pozwala na umiejętne i dyskretne rozprowadzenie wszystkich kabli w domu. Zdarza się, że gniazdka są niepraktycznie rozstawione, dlatego jest to bardzo pomocne. Kryjąc kable w listwach unikniemy niekończących się przedłużaczy i ich poplątania. Poza tym są bezpieczne od zagrożeń typu łakome zwierzę domowe, niesforne dziecko czy najzwyklejsze potknięcie się.

FUNKCJA 2 - ZABEZPIECZENIE ŚCIAN PRZED ZABRUDZENIAMI I USZKODZENIAMI

Ci, co dbają o czystość w mieszkaniu na pewno nie wyobrażają sobie nie posiadania listew przypodłogowych. Dzięki nim każde uderzenie odkurzaczem czy mopem nie skończy się na zabrudzonych i zarysowanych ścianach. Listwy przypodłogowe są bardzo wytrzymałe, więc nie ma tym żadnych problemów. Dla osób, którym szczególnie na tym zależy najlepsze będą szerokie listwy, które dodatkowo ładnie wykańczają każde pomieszczenie.

FUNKCJA 3 - MASKOWANIE SZCZELIN

Szczeliny dylatacyjne mają za zadanie zabezpieczanie posadzek przed zniekształceniami pod wpływem zmian poziomu wilgotności w domu. Dzięki nim drewniane deski podłogowe podczas kurczenia i rozszerzania się nie wykonują "gwałtownych ruchów" i nie wybrzuszają się. Listwy przypodłogowe kryją te szczeliny, więc muszą być odpowiednio szerokie.

FUNKCJA 4 - WYKAŃCZANIE WNĘTRZA

Listwy są przede wszystkim bardzo estetyczne. Umiejętnie wykańczają wystrój każdego wnętrza, nadając mu kształt i charakter. Tworzą swoistą równowagę między podłogą, a ścianami. Wybierając listwy przypodłogowe należy kierować się (oprócz ceną) przede wszystkim wspomnianą harmonią. Muszą pasować do rodzaju i koloru podłogi, ścian oraz drzwi wejściowych. Nie powinny się też zanadto wyróżniać - mają być uzupełnieniem, a nie elementem głównym pomieszczenia.