Podłoga drewniana - obalamy mity!

Podłoga drewniana - obalamy mity!

Drewniane podłogi mają wiele zalet. Niestety, ale wciąż jednak istnieje wiele nieprawdziwych opinii na ich temat, które jakimś cudem nie potrafią odejść w niepamięć. Polacy zakładają, że są zbyt drogie i trudne w utrzymaniu, co nie jest prawdą. Jakie mity krążą na temat podłóg drewnianych? Zapraszamy do lektury!

MIT 1 - PODŁOGI DREWNIANE SĄ DROGIE

Cena jest często głównym argumentem świadczącym o kupnie czegokolwiek. Kiedy wszędzie panuje opinia, że podłogi drewniane kosztują dużo, nic dziwnego, że Polacy przychylniej patrzą na wersję laminowaną. Natomiast cena takiego parkietu najlepszej jakości (szczególnie podłogi warstwowe) wcale nie ustępuje drewnianym podłogom. Są bardzo zbliżone do siebie, dlatego warto się zastanowić nad kupnem naturalnego i ciepłego drewna.

MIT 2 - PODŁOGI DREWNIANE NIE SĄ WYTRZYMAŁE

Niemalże każdy zabytek posiada podłogę drewnianą. Jakim cudem tak długo zniosły próbę czasu? Bo to jest właśnie siła drewna - może wytrzymać nawet setki lat, bez specjalnego uszczerbku! W przypadku uszkodzenia zawsze można ją naprawić, bez konieczności całkowitej wymiany. Czy z laminowaną tak można? Otóż nie!

MIT 3 - PODŁOGI DREWNIANE ŁATWIEJ SIĘ NISZCZĄ

Jeśli się nie dba o podłogę, czy to drewnianą, czy laminowaną, to na pewno się zniszczy. Z racji, że parkiet jest wiecznie narażony na liczne zarysowania, obicia i brud wszelkiego rodzaju, oczywistym jest, że trzeba ją przed wszystkim chronić. Podłogi drewniane się lakieruje raz na kilkanaście lat - w tym czasie (korzystając również z innych środków pielęgnacyjnych) nie powinno być z nią wielkich problemów. Ba, czasem nawet starczają na znacznie dłużej!

MIT 4 - PODŁOGI DREWNIANE CIĘŻEJ SIĘ CZYŚCI

Oprócz odkurzania i mycia mopem, podłogi drewniane wymagają również pielęgnacji specjalnymi środkami przeznaczonymi właśnie do drewna. Utrzymują one jego właściwy stan tworząc warstwę, która go chroni. Niestety, ale często ludzie popełniają błąd i czyszczą drewnianą podłogę tym samym, czym można myć parkiet laminowany. Jest to bardzo dla niej szkodliwe, gdyż traci wtedy swój kolor i jest bardziej podatna na zarysowania. Mycie podłogi zbyt mokrym, słabo wyciśniętym mopem również źle wpływa na stan podłogi drewnianej.

Błędne opinie o podłogach drewnianych wynikają głównie z niewiedzy na ich temat. Wystarczy jej niewłaściwa pielęgnacja, by z miejsca wyciągnąć złe wnioski! Nie można zakładać z góry, że "skoro inni tak mówią, to tak musi być". Trzeba znaleźć samemu informacje - poczytać artykuły albo zapytać w sklepie (niekoniecznie twarzą w twarz - wystarczy zadzwonić!)... Należy zawsze być sceptycznym co do powszechnych opinii, ponieważ nigdy nie znamy ich genezy.