Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Drewniane podłogi dają wiele dobrego Twojemu domu - są ekologiczne, przyjazne dla alergików i bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Jednak wraz z tymi przyjemnościami idą jeszcze obowiązki. Niestety o podłogi drewniane trzeba należycie dbać, by jak najdłużej zachwycały swoim wyglądem i właściwościami. Przez ich naturalność wymagają trochę więcej uwagi, dlatego warto się zaznajomić, jakich praktyk unikać, a jakich się trzymać. Poniżej poznasz najważniejsze rady, jak dbać o podłogę drewnianą.

NIE ZARYSUJ JEJ

Podłoga drewniana z racji, że jest wykonana z naturalnych dóbr natury, nie jest tak odporna na zarysowania, jak na przykład panele. Przede wszystkim trzeba zadbać, by każdy mebel, który będzie przesuwany wielokrotnie, miał pod nogami filce. Dotyczy to krzeseł, stołów, taboretów, itd. Właściwie to każdy mebel stojący na podłodze powinien być zabezpieczony filcami. Jest to tania i skuteczna ochrona przed śladami zarysowań. Trzeba też taką podłogę często odkurzać, by drobinki piasku i inne niewielkie przedmioty nie zostawiły po sobie trwałego śladu. Szczotka do zamiatania z twardego włosia się nie nadaje, dlatego zalecany jest odkurzacz. W przypadku posiadania zwierząt domowych takich jak psy czy koty należy obcinać im regularnie pazury. Zimą, gdy przyprowadzamy do domu wraz z butami sól i piasek (które osłabią drewno), najlepiej jest położyć miękki ręcznik, w którym będą się suszyć.

OSZCZĘDZAJ WODĘ

W porównaniu z panelami, podłogę drewnianą nie można myć zbyt dużą ilością wody. Drewno po prostu źle reaguje na jej nadmiar, dlatego jest to podstawowa zasada dbania o podłogę drewnianą. Najlepiej jest wtedy kompletnie zrezygnować z mopa - jeśli jednak to mało wykonalne, wystarczy, żeby był dobrze wyciśnięty (do momentu, aż będzie tylko wilgotny).

DOBRZE DOBIERAJ ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Pierwszy lepszy płyn nie nadaje się do mycia podłogi drewnianej. Trzeba poszukać takich, które są specjalnie zaprojektowane do powierzchni naturalnych. Po umyciu jej (małą ilością wody) powinno się ją wytrzeć suchą szmatką. Dobrze jest ją chronić odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi, które powstrzymają drewno przed starzeniem się.

Czysta podłoga to szczęśliwa podłoga. O drewnianą trzeba szczególnie dbać, dlatego odpowiednia wiedza to podstawa.