Czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?

Czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?

Wybierając drewno na naszą wymarzoną podłogę, musimy pamiętać o tym, że posiada ono szereg specyficznych, wyjątkowych i niepowtarzalnych cech. Należy je uwzględnić, przy wyborze drewnianej podłogi. W niniejszym artykule przedstawiamy krótki rekonesans najbardziej podstawowych gatunków drewna, z którego wykonuje się podłogi.


Gatunki drewna mogą różnić się między sobą takimi cechami, jak:

  • zabarwienie,
  • stopień twardości,
  • charakterystyka słoi,
  • odporność na promieniowanie słoneczne,
  • wchłanianie wilgoci.

Poniżej wymienimy podstawowe gatunki drewna, z których wykonane są nasze podłogi.


1. Dąb

Jest to gatunek drewna, który cieszy się ogromną popularnością. Zalicza się go do drzew liściastych, które są szeroko dostępne w naszym klimacie. Dąb jest bardzo trwałym, ciężkim materiałem dlatego doskonale nadaje się do wykonania z niego podłóg, które narażone są na intensywną eksploatację. Dębowy parkiet lub posadzka oprócz tego, że są niezwykle wytrzymałe wyglądają bardzo ekskluzywnie. Drewno dębowe ma naturalną ciemnozłotą barwę jednak po poddaniu go procesom takim, jak wędzenie, szczotkowanie czy bielenie dębowe deski mogą przybrać przeróżny wygląd. Kolory dębu są niezwykle intensywne o dużej ilości odcieni. Warto pamiętać o tym, że działające na nie światło słoneczne, sprawia iż deski lekko ciemnieją, nabierając przy tym charakterystycznej głębi. Klasyczny wygląd tego drewna sprawia, że wykonana z niego podłoga będzie pasowała do każdego wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, że dąb jako jedno z niewielu drzew umożliwia zastosowanie ogrzewania podłogowego.


2. Jesion

Drewno to należy do rodziny drzew liściastych. Warto pamiętać o tym, że jest bardzo zróżnicowany kolorystycznie, w związku z czym cieszy się ogromną popularnością. Drewno jesionu charakteryzuje się ogromnym wachlarzem barw, łatwością w obróbce i dużą twardością w związku z czym jest pierwszorzędnym materiałem stolarskim. Jesionowe drewno stanowi doskonałą bazę wyjściową dla wielu stylów. Wykonana z niego podłoga ma bardzo wyraziste włókna, jest funkcjonalna i stylowa. Jesion doskonale komponuje się z meblami w nasyconych kolorach, takich jak: amarant czy fuksja. Warto o tym pamiętać, że jesionowa podłoga bardzo często jest stosowana podczas urządzania domu w stylu skandynawskim.


3. Akacja

Drewno akacji to surowiec bardzo trwały i twardy. Doskonale nadaje się na podłogi dla osób, które chcą stworzyć ciepłe, estetyczne wnętrza. Akacja bardzo dobrze sprawdza się podczas obróbki mechanicznej, a poddana obróbce termicznej uzyskuje oliwkowo-brązowy odcień. Drewno to należy do ekskluzywnych produktów o wysokiej jakości. Jej słoje układają się w kontrastowy rysunek. Akacja parzona, czyli poddana obróbce termicznej, w połączeniu ze swoim wyraźnym usłojeniem tworzy niepowtarzalny efekt na każdej podłodze.


4. Buk

Buk to drewno, które powszechnie występuje w lasach. Jest białe z lekkim odcieniem czerwieni, Drewno buku bardzo dobrze poddaje się obróbce ręcznej i mechanicznej. Jest ciężkie i solidne a jego słoje układają się w spokojny rysunek. Podłoga z buku wprowadza w domu uczucie ciepła i przytulności. Warto zdecydować się na podłogę z buku, jeśli jeszcze nie wiemy w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie, gdyż jest on niezwykle neutralny.

Sprawdź nasze propozycje desek podłogowych.