Jak pozbyć się korników?

Jak pozbyć się korników?

Drewno to bardzo trwały, lecz stosunkowo miękki materiał, który często pada ofiarą szkodników, jakimi są korniki. Ich obecność w meblach, oknach czy drewnianych ozdobach może przez długi czas pozostawać niezauważona, jednak istnieją oznaki, które pozwalają stosunkowo wcześnie rozpoznać problem i rozpocząć właściwą walkę z owadami.

Po czym poznać, że drewno jest zasiedlone przez korniki?

Korniki mogą zasiedlić każdy rodzaj drewna, zarówno surowiec żywy, jak i ten przetworzony na elementy konstrukcyjne czy meble. Szczególnie narażone na zainfekowanie są przedmioty przechowywane długotrwale w niekorzystnych warunkach zawilgocenia i braku przewiewności. Najpopularniejszą oznaką, że drewno zamieszkują niszczące je korniki, są specyficzne otwory w materiale, a także wysypująca się z nich mączka. O istnieniu szkodników ostrzegają także dźwięki żerowania, nasilające się zwłaszcza nocą. Stuprocentową pewność co do zainfekowania drewna zapewnia natomiast widok larw oraz dorosłych osobników, jednak w tym przypadku mebel może być już bardzo osłabiony i trudny do odrestaurowania.

Sposoby zwalczania korników

Ze szkodnikami niszczącymi drewno można walczyć zarówno domowymi, jak i bardziej profesjonalnymi metodami. Jednym z prostszych sposobów jest terpentyna na korniki wstrzykiwana bezpośrednio w otwory w drewnie. Możliwe jest także zastosowanie w tym celu mikstury terpentyny oraz nafty. Jeśli szkodniki zasiedliły jedynie nóżki mebli, zamiast aplikowania tych substancji wprost do kanalików utworzonych przez owady, można namoczyć nimi całe drewniane elementy, wstawiając je w pojemniki wypełnione terpentyną na kilka tygodni. Profesjonaliści zwalczają korniki za pomocą bardziej zaawansowanych metod, w tym między innymi gorącym powietrzem, promieniowaniem elektromagnetycznym lub specjalnymi preparatami chemicznymi, z których mogą korzystać wyłącznie specjaliści.

Choć istnieje szansa na samodzielne pozbycie się korników domowymi metodami, wezwanie w tym celu fachowców jest nie tylko gwarancją skuteczności, ale także prawidłowego dopasowania sposobu działania do rodzaju drewna oraz uzyskania znacznie szybszych efektów.