Jak wybrać listwę do podłogi?

Jak wybrać listwę do podłogi?

Wykańczając nowe mieszkanie, musimy pamiętać o wielu elementach, nie tylko o meblach czy dodatkach. Bardzo ważne będą też listwy przypodłogowe, które będą spoiwem pomiędzy ścianą a podłożem. Czym się kierować, wybierając je do naszego mieszkania?

Nie tylko kwestie estetyczne

Osoby nie zajmujące się branżą remontową znają tylko estetyczną stronę listew do podłóg. jednak akcesoria te mają znacznie więcej funkcji, które trzeba uwzględnić, wybierając konkretny model. Dzięki zastosowaniu listwy można ukryć szparę pomiędzy panelami a ścianą, za tym elementem można też schować przewody elektryczne (w tym przypadku lepiej sięgnąć po model o większej szerokości). Wybór konkretnego produktu należy też dostosować do aranżacji, jaka króluje w naszym mieszkaniu. Ostatnimi czasy bardzo popularne są wyższe listwy przypodłogowe w kolorze białym, które mają dekoracyjne żłobienia, idealnie pasujące do stylu skandynawskiego czy retro.

Materiał ma znaczenie

Jeżeli w naszym mieszkaniu zdecydowaliśmy się na podłogi drewniane, to również na listwach nie powinniśmy oszczędzać. Te wykonane z litego drewna są praktycznie niezniszczalne, jeśli tylko będziemy je odpowiednio pielęgnować. Tańszą alternatywą, która z zewnątrz wygląda bardzo podobnie, są listwy fornirowane, czyli pokryte delikatną warstwą okleiny imitującej drewno. Niestety materiał ten jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. W sprzedaży można też spotkać listwy wykonane z płyt MDF, których cena jest bardzo atrakcyjna. Produkt dostępny jest przeważnie w wersji lakierowanej oraz fornirowanej, z czego ta pierwsza wykazuje znacznie większą odporność na wilgoć. Bardzo wytrzymałym materiałem, ale też stosunkowo drogim, jest polistyren, zrobione z niego listwy są bardzo wytrzymałe. Jeśli natomiast chcemy nadać nieco nowoczesności wnętrzu, wówczas najlepiej sprawdzą się listwy przypodłogowe wykonane z metalu (stal nierdzewna lub aluminium). Są one bardzo trwałe, a także niezwykle cienkie, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji kryjących.