Rodzaje listew przypodłogowych

Rodzaje listew przypodłogowych

Nie ważne czy mamy w domu podłogi drewniane, panele czy wykładziny - Podłogi muszą być odpowiednio wykończone. Stąd konieczność zamontowana listew przypodłogowych. Tylko które będą najbardziej odpowiednie? Czym się kierować podczas ich kupowania?

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Listwa przypodłogowa posiada dwie funkcje: praktyczną i estetyczną. To ona właśnie chroni przestrzeń między ścianą a podłogą, zabezpieczając tym samym przed uszkodzeniami narożników. Jest lepsza od tynku, ponieważ materiał, z którego jest zrobiona, jest zdecydowanie bardziej wytrzymała na uderzenia. Służy również do zasłaniania szczelin dylatacyjnych, które pozwalają na swobodną "pracę" podłóg, czyli na jej rozszerzanie i kurczenie. Poza tym zabezpiecza ścianę przed ubrudzeniami i zasłania ewentualne niedoskonałości. Estetyczna funkcja natomiast mówi sama za siebie. Dzięki listom przypodłogowym podłoga, a zarazem całe mieszkanie, wygląda na wykończone. Nadaje mu wyjątkowy styl, dopasowując się do framug okien, ościeżnicy i drzwi. Listwa sprawia, że dom stanowi absolutną jedność.

Jakie są rodzaje listew przypodłogowych?

Jeśli można wymienić najpopularniejsze rodzaje listew przypodłogowych, to na pewno będą to listwy drewniane, PCV i MDF. Drewniane listwy na pewno mogą się pochwalić ponadczasowością. Ich popularność nigdy nie przeminie, ponieważ są uniwersalne (pasują do każdego stylu pomieszczenia) i po prostu ładne. Wśród drewnianych wybiera się najczęściej listwy wykonane z drewna sosnowego. Ich uniwersalność objawia się również poprzez możliwość nadania im jakiegokolwiek koloru. Są idealne dla każdego, kto ceni sobie dobry styl i naturalność. Listwy PCV są równie popularne (jak nie popularniejsze) co drewniane. Zazwyczaj montuje się je przy podłogach wykonanych z drewna, żeby nadać nieco kontrastu. Ich popularność wynika także z niskiej ceny, prostoty wykonania i praktyczności. Dzięki temu, że są elastyczne, mogą umiejętnie wyrównać odchylenia na podłodze. Są dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, przez co dopasują się do każdego domu. Nie można nie wspomnieć również o listwach z rynną na okablowanie - schowanie długich kabli pod nimi jest świetnym rozwiązaniem, jeśli komuś bardzo one przeszkadzają. Listwy MDF natomiast to listwy wykonane z płyt MDF. Są pokryte okleiną albo lakierem. Mogą mieć zarówno bardzo minimalistyczny i nowoczesny wygląd, jak i frezowane profile. Pomalowane na biało potrafią optycznie powiększyć każde wnętrze.