Jaki rodzaj podłogi wybrać do salonu?

Jaki rodzaj podłogi wybrać do salonu?

Drewno jest materiałem, który wymaga szczególnego podejścia. Drewniana podłoga charakteryzuje się przytulnym, wyrafinowanym wyglądem. Sztuczne produkty nigdy nie zastąpią naturalnych, doskonałych dzieł natury. Drewno zawsze będzie ciepłe i miłe w dotyku, a jeśli ulegnie uszkodzeniu, po odpowiedniej obróbce, znów może zachwycać swym niepowtarzalnym wyglądem.

Parkiet

Ten rodzaj podłogi należy do najbardziej tradycyjnych. Parkiet posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Wykonywany jest z małych deszczułek litego drewna, które połączone są ze sobą na wpust i pióro. Wymiary deszczułek możemy spotkać w najróżniejszych rozmiarach. Parkiet produkowany jest z różnych gatunków drewna: dębu, jesionu, merbau, buku. Do wykończenia posadzki z parkietu stosuje się rozmaite rodzaje drewnianych listew przypodłogowych. Warto zauważyć, że ten rodzaj podłogi jest bardzo trwały. Parkiet można wielokrotnie odnawiać.

Mozaika

Mozaika to najczęściej kwadratowa lub prostokątna płyta, składająca się z kilku listewek tworzących szachownicę. Połączone one są ze sobą od spodu siatką z włókna szklanego. Wzór kwadratu może być wykonany z klepek tego samego lub różnych gatunków drewna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą być one zbliżonej twardości. Mozaiki są zazwyczaj sporo cieńsze niż parkiet, dlatego można je odnawiać tylko kilka razy. Warto o tym pamiętać, że płyty mozaikowe nie powinny dochodzić do samej ściany. Należy zostawić około 10 minimetrów na dylatację.

Deski

Podłogi wykonane z litych desek są solidne i atrakcyjne. Należy jednak pilnować, by nie miały one żadnych wad. Deski powinny pasować do siebie pod względem słojów i barwy. Deski z litego drewna produkowane są w różnej długości i szerokości. Podłogę można wykonać z rozmaitych rodzajów drewna, największą jednak popularnością od kilku lat cieszy się dąb. Wybierając deski na podłogę, należy zwrócić szczególną uwagę na stopień twardości drewna.

  1. Drewna miękkie: sosna, olcha, mahoń czy brzoza.
  2. Drewna twarde: dąb, jesion, merbau.

Sprawdź również nasz artykuł "Czy drewniane podłogi są bardziej ekonomiczne?"

Sposoby wykończenia powierzchni podłóg drewnianych

Podłogi drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczone. Sposób wykończenia powierzchni podłogi ma ogromny wpływ na jej wygląd. Możemy uzyskać wiele odcieni posadzki w zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju. Warto więc zwrócić uwagę, jakie preparaty zabezpieczające drewno, możemy obecnie znaleźć na rynku:

  1. lakier matowy - sprawia, że drewno zachowuje naturalny wygląd,
  2. lakier o wysokim połysku – lekko przyciemnia barwę drewna, posadzka staje się niezwykle odporna na zabrudzenia i ścieranie,
  3. olej – uwypukla barwę drewna, układ słojów.